Darowizna

Darowizna jak sama nazwa mówi jest to obdarowanie drugiej osoby prawnie zwanej obdarowanym, jakimiś rzeczami, pieniędzmi, aktywami lub pasywami. Darowizna zazwyczaj odbywa się bez formalności wystarczy zwykła umowa ustna oraz przekazanie darowizny osobie.

Jednak w Polskim prawie znajduje się zapis, który mówi, że darowizna powinna zostać spisana u notariusza jednak, jeżeli rzecz, która jest podarowana ma małą wartość to oczywiście nie ma sensu biegać do notariusza, gdyż zwykły podpis i obecność tego urzędnika kosztuje sporo pieniędzy. Darowizna powinna być szanowana przez osobę, która go otrzymała, gdyż zostało jej powierzone takiej swoista opieka nad daną rzeczą,. Także są przepisy, które mówią o tym, że darczyńca, gdy popadnie w długi lub jego poziom życia znacznie spadnie przez obdarowanie drugiej osoby to osoba obdarowana powinna udzielić pomocy darczyńcy lub zwrócić mu należność jaką został obdarowany, jest to jedna z zalet, która zabezpiecza hojnego darczyńce przed utratą dóbr w razie kłopotów finansowych.

Także kolejny przepis mówi o tym, że darczyńca ma prawo odwołać swoja darowiznę w każdej chwili, jeżeli obdarowany zachowuje się nie godnie w stosunku do swojego darczyńcy, staję się dla niego obcy oraz nie umie okazać wdzięczności przepis, który reguluje taką ustawę to bezpodstawne wzbogaceniu. W razie sytuacji, gdy obdarowany nie chcę oddać darowizny z jakiegoś ważnego powodu powinno się udać do kancelarii prawnej, w której możemy uzyskać pełna odpowiedź oraz pomoc czy można w jakiś sposób polubowny lub drogą sądową odzyskać swoją należność.

Warto przeczytać również:

Opublikowano w Porady i informacje, Prawo z tagami , , .